Děti a dospívající

 

Mami „koko“, „ bonbónek“, obaly od sušenek, čokoládových tyčinek, které koukají z aktovky nebo chipsy a kofola jako nezbytný doplněk studijního stolu… Tvrzení prarodičů, že nějakou dobrůtku přece dítko potřebuje, a když je oplácané – taky nevadí, z toho vyroste… A když nestíháme nachystat svačinu do školy, vyřeší to pár korun a dítě si něco koupí samo. Jistě si samo vybere to nejzdravější.

Jako rodiče, setkali jste se s některou z výše uvedených skutečností?

Bohužel fakt, že nadváha a obezita se již vyskytuje častěji i v dětském věku je alarmující.

Správné stravovací návyky se učíme již v dětském věku. Nejedná se jen o to, co dítě jí, ale také v jakých podmínkách. Znáte pocit, když s plným talířem usednete k televizi či počítači, najednou zjistíte, že obsah talíře je pryč a Vy jen matně vzpomínáte, jaké to bylo nebo v horším případě, co jste vůbec jedli? Stejně tak děti, které se nenají bez pohádky či počítačové hry… Určitě znáte, když se dítě neustále dožaduje nějaké dobroty, sladkosti či pořád kouká do ledničky. Nezlobí, ani se nenudí, ale jeho strava je nevyvážená či dokonce energeticky nedostačující. Dle mého názoru by mělo být téma Výživa a stravování dětí součástí výuky formou hry již v mateřských školkách, protože je natolik důležité a rozhodující nejen pro další vývoj dítěte, ale především pro dospívání. Kolem 10. roku života se mění dětský jídelníček na teenagerský. Je nutné myslet na to, že celkový příjem energie z potravy by měl být o 1/3 vyšší než u dospělého člověka.

„SPRÁVNÉ A ZDRAVÉ STRAVOVACÍ NÁVYKY JSOU NEJVĚTŠÍ DAR, KTERÝ MŮŽEME DÍTĚTI DO ŽIVOTA DAROVAT“.

Jdeme dětem příkladem a na to je potřeba dbát. Platí pravidlo, že bez snídaně se neodchází z domu! A co takhle dát si předsevzetí, že od teď bude alespoň jedno jídlo za den rituál a příležitost pro Vás – užít si sami sebe, odpočnout si, sednout v rodinném kruhu a vzájemně si povykládat, jaký jste měli den. Neskutečně se změní Vaše hodnota jídel, stanou se z Vás a Vašich dětí gurmáni, ale bude to i významný krok pro zdraví všech, zejména pro proces trávení a vstřebávání živin přijatých z potravy. Začnete poznávat dosud neobjevené chutě, zažijete spoustu zábavy s přípravou pestrých pokrmů, do které můžete zapojit i své nejbližší a Vaše těla vám jistě poděkují. Nehledě na energii, kterou můžete společně „spálit“ na příjemné procházce venku či při jiné pohybové aktivitě. Ano, právě pohyb je rovněž velmi důležitý pro zdraví Vás a Vašich dětí a zároveň působí jako prevence proti nadváze či potížím s trávením.

DŮLEŽITÉ POTRAVINY PRO ZDRAVÝ VÝVOJ DÍTĚTE/ PŘÍKLADY:

-          Bílkoviny:  čerstvé a kvalitní maso, ryby, mléčné a zakysané výrobky, sýry, termizované sýry, tvarohy, vejce, luštěniny, obiloviny, semínka, oříšky…
-          Sacharidy: různé přílohy – brambory, rýže, těstoviny, pečivo (do 10 let není potřeba celozrnné), obilné vločky, cereálie, ovoce, sušené ovoce, sladidla…
-          Tuky: máslo, kvalitní margaríny, polotučné mléčné výrobky, rostlinné oleje, olivový olej, lněný olej, rybí tuk, ořechy, semena, avokádo…
-          Vláknina:  ovoce, sušené ovoce, zelenina, luštěniny, otruby, klíčky, pohanka, ořechy, semínka..
-          Tekutiny: neperlivá voda, čaje, ředěné ovocné či zeleninové šťávy
 (pozn. Mléko není tekutina, ale potravina)
-          Vitamíny, minerální látky, antioxidanty:
Vápník Ca – povzbuzuje nervovou, svalovou soustavu, činnost srdce, růst kostí (pozn. Pro jeho vstřebání ve střevech je důležitý vitamín D). Zdroje: mléko, jogurt, sýry, kapusta, špenát, mák, mandle…
Vitamín D – přispívá ke správnému využití vápníku. Zdroje: tučné ryby  (makrela, sleď), játra, sýry, vaječný žloutek…
Fosfor P – prospívá zubům a kostem, podporuje růst tkání (pozn. Naruší se jedením sladkostí)
Zdroje: mák, žloutek, chléb Šumava nebo grahamový…
Horčík Mg – mineralizace kostí, proti křečím (pozn. Při nedostatku může být u dětí noční pomočování, ledvinové kameny, křeče…). Zdroje: dýňová semínka, lískové oříšky, sojové boby, vločky, listová zelenina, pohanka, luštěniny…
Železo Fe – velmi důležité pro svalový metabolismus, minerální hospodaření těla. Zdroje: meruňky, vejce, zelenina, játra, droždí, žloutek, podmáslí, jogurt…
Zinek Zn – urychluje proces hojení, brzdí ztrátu sluchu a chuti, řídí činnost svalstva (pozn. Spolu s vitamíny A, E a C vytváří ochranu proti nádorům). Zdroje: hovězí, drůbeží, vepřové maso, vejce, sýry, čočka, hrách, ořechy, dýňová semínka…
Antioxidanty – bojují s volnými radikály, snižují riziko úbytku správné funkce činností jako paměť, dedukce, chápání. Zdroje: rybíz, borůvky, maliny, ostružiny, rajčata, citrusy, cibule, čaj…
 
DŮLEŽITÁ PRAVIDLA:
 
-          Snídaně je základ dne!
-          Jíst pravidelně 5 porcí/ den
-          Pestrý a vyvážený jídelníček
-          Když chci, aby mi jídlo chutnalo, podílím se na přípravě
-          Na pití je voda
-          U jídla žádná televize ani počítač
-          Pohyb, pohyb, pohyb a také odpočinek